Krmiva ihned

Jak vybrat správné krmivo pro psa

Typ článku: Novinky
Datum vložení: 22.7.2013 0:00:00

Jak vybrat správné krmivo pro psa, aby byl zdravý a plný energie

Nejen lidé, ale i psi, chtějí-li zůstat zdraví, musí dodržovat zdravý životní styl. Miluje váš pes dlouhé procházky, běhá, hraje si nebo jen prolenoší celý den v pelíšku a čeká na misku plnou dobrot a krátké procházky jsou jeho celodenní pohyb?  Zamyslete se nad jeho aktivitami, zodpovězte si pár otázek a vyberte to správné krmivo.

Víte, kdy váš mazlíček přestává být štěnětem a začíná být dospělý?

Když pes dosáhne 90 % své předpokládané hmotnosti dané jeho genetikou (tedy průměrné hmotnosti dospělého jedince dané rasy), je považován za dospělého. Strava dospělého psa obsahuje živiny vhodné pro zvířata, která už za sebou mají fázi růstu. Většina štěňat doroste v sedmi nebo osmi měsících věku, ale velká nebo obří plemena mohou růst do dospělosti až po dobu 12 měsíců nebo i déle.

Čím a jak správně začít s krmením dospělého psa?

Nejdůležitější věc, kterou byste měli mít na paměti při krmení dospělého psa je, zda pes dostává kompletní a vyváženou stravu. Začněte tím, že zkontrolujete na obalu krmiva štítek s informací o výživové hodnotě. Podívejte se, pro koho jsou granule určeny a také na tabulku s krmným návodem.

Kolik jídla denně by měl dospělý pes sníst?

To záleží na velikosti psa, jeho stáří a také jeho výkonu.  Jako vodítko využijte grafy na etiketách potravin. Zkontrolujte doporučené množství krmiva podle váhy vašeho psa. Pokud se váha vašeho psa blíží dolním hodnotám, krmte ho menším množstvím. Jestli naopak vyšším, krmte podle doporučeného množství nebo i více.

Také posuďte úroveň jeho aktivity. Psi, kteří mají málo pohybu, mohou dostávat o 15% méně krmiva, než je doporučeno na štítku obalu. Aktivní pes, který hodně běhá, může potřebovat o 25 % až 35 % potravy více. Pracovní psi, kteří mají pravidelný a velmi intenzivní pohyb, mohou dostávat potraviny s vyšším obsahem tuku, které jim poskytnou více kalorií.

Vážná nemoc, březost nebo i kojení může zvýšit energetickou potřebu psa. Pokud si nevíte rady, zeptejte se svého veterináře na nastavení druhu nebo množství potravin.

Jak často by měl dospělý pes jíst?

Většina majitelů domácích zvířátek krmí dospělého psa dvakrát denně, tedy ráno a večer, ale pes může jíst jen jednou denně, většinou večer, což je běžné u pracovních psů. Jídlo dvakrát denně může pejskovi usnadnit trávení a pomáhá mu překonávat hlad.

Jaký by měl být poměr bílkovin a tuků, které pes potřebuje?

Dospělý pes potřebuje alespoň 10 % svých denních kalorií z bílkovin a minimum 6 % z tuků. Strava dospělého psa může obsahovat až 50 % sacharidů, včetně 3 % - 5 % procent vlákniny.

Jaký je správný poměr suchého krmiva a konzerv?

Rozhodnutí čím krmit, záleží na potřebách vašeho psa a také na vašich možnostech.

Suché krmivo poskytuje více živin, dobře uspokojí nutriční potřeby psa, ale obsahuje méně vlhkosti. V misce jej můžete ponechat celý den na rozdíl od konzervy. Speciálně tvarované granule mohou masírovat zuby a dásně, to může pomoci proti onemocnění parodontózou.

Naopak konzervy mají kolem 65 % vody a obsahují více masa. Musí se ale také rychle spotřebovat, jinak vysychají. Například pro psy s močovými problémy je konzerva díky své vysoké vlhkosti vhodnější.

A co dobroty a pamlsky?

Pamlsky nemusí splňovat normy kompletní a vyvážené stravy, takže je raději omezte.  Pokud se chystáte krmit psa pochoutkami, podávejte mu raději ty, které mají nižší obsah kalorií a nízký obsah tuku a vysoký obsah vlákniny, po takových nebude tak snadno přibývat na váze. Malé kousky syrové zeleniny jsou také výborné, můžete vyzkoušet zelené fazolky, papriky, nebo tenké kousky mrkve. Ale pokud chcete pejska odměnit za něco výjimečného, můžete mu sem tam dát i něco „nezdravého“. Důležité je, aby se to nestalo pravidlem.

Mám se tedy raději nezdravého jídla úplně vyvarovat?

Když dáte svému pejskovi sem tam zamlsat či ochutnat něčeho malý kousek, je to v pořádku, ale krmit ho tučným, kůží z kuřete nebo jinými mastnými zbytky lidského jídla není vhodné. Náhlá změna stravy, a to zejména s velkým množstvím tuků, může způsobit zánět slinivky břišní nebo minimálně trávící problémy.

Jak zjistím, zda je krmivo pro mého psa vhodné?

Podívejte se na stav jeho těla a srsti. Pokud vidíte, že váš pes má lesklou srst, spoustu energie a zdravý vzhled, krmivo mu vyhovuje a můžete v něm pokračovat.

Pokud pozorujete u psa matnou srst, málo energie, může to být způsobeno tím, že špatně vstřebává živiny z jídla, zkuste jiný druh krmiva. Je také důležité kontrolovat psí výkaly, jejich velké množství může být známkou špatné stravitelností podávaného krmiva.

Výjimečně může být pes ze špatně formulované stravy i podvyživený. Je důležité tedy podávat správné množství jídla a ujistit se, že psi jsou dostatečně aktivní.  Opačný problém, obezita, trápí stále větší množství psů, především s malým množstvím pohybu.

Mám obézního psa, co s tím?

Dávejte mu méně jídla nebo pořiďte nízkokalorické (light) krmivo pro psy. Žádné zbytky od stolu a ani vysoce kalorické dobroty, jako psí suchary. Ujistěte se, že váš pes nejí potraviny určené pro ostatní domácí zvířata. Váš veterinář vám pomůže vypočítat přesné množství potravin při zahájení hubnoucího plánu. Je důležité, aby váš pes dostával dostatečné množství správného jídla, pokud ho bude málo, může hubnout příliš rychle a onemocní.

Jak zjistím, zda je můj pes příliš hubený nebo má nadváhu?

Pes je vychrtlý, pokud jsou jeho žebra, obratle a pánevní kosti dobře viditelné již z dálky. Chronicky podvyživení psi nebo psi krmení nevyváženou stravou jsou náchylnější k parazitům a bakteriálním infekcím, mohou také dostat osteoporózu.  

Pes s ideální váhou neboli „tak akorát“ je, pokud při doteku snadno cítíte jeho žebra, a když se na něj díváte shora, vidíte jasně jeho pas a při pohledu z boku vidíte jeho zastrčené břicho.

Pes je obézní, pokud těžko nahmatáte jeho žebra nebo již není zřetelný jeho pas ani zastrčené břicho. Má viditelné tukové usazeniny na zádech a u ocasu. Obézní psi jsou náchylnější k diabetu a osteoartritidě.

A co na závěr? Každý pes je individuální a záleží na vás, jak dobře ho znáte a vypozorujete, které krmivo je pro něj vhodné, dobře stravitelné a prospívá mu. Nikdy ale nezapomínejte na misku čisté vody, protože pitný režim je neméně důležitý jako správné krmivo.

Budete-li mít jakékoli dotazy ohledně správné volby krmiva, zeptejte se nás. Rádi poradíme.


ANTIPARAZITIKA

Přípravky účinné proti parazitům.

Pro psy a kočky

 

 

 
 


Aktuality

Košík:
Jak nakupovat:
Obchodní informace:
Nejprodávanější zboží:
BRIT PREMIUM DOG LIGHT 15 KG
BRIT PREMIUM DOG LIGHT 15 KG
636,00 Kč
(680,00 Kč)
ACANA DOG LIGHT + FIT HERITAGE 11,4 KG
ACANA DOG LIGHT + FIT HERITAGE 11,4 KG
1 416,00 Kč
(1 496,00 Kč)
Kontakty:

Využijte
Kontaktní formulář

E-mail:

info@krmivoihned.cz

gsm:

+420 722 901 194

 

 

KRMIVO-IHNED.CZ - netkatalog.czKrmiva a krmné směsi - netkatalog.cz

 

 

Copyright © 2016 www.krmivo-ihned.cz  | Mapa stránek | Kontakty